LAGOON: Leicester Algebra and Geometry Open ONline

Home > What's on > LAGOON: Leicester Algebra and Geometry Open ONline

LAGOON: Leicester Algebra and Geometry Open ONline

 Jun 10 2021

12:00 - 13:00

Organisers:

  • Frank Neumann, University of Leicester
  • Sibylle Schroll, University of Leicester

Click here to view the LAGOON Home Page

This Algebra and Geometry webinar series has a strong focus on Representation Theory and Algebraic Geometry and their many interactions covering topics such as homological mirror symmetry, stability conditions, derived categories, dg-categories, Hochschild cohomology of algebras, moduli spaces and algebraic stacks, derived algebraic geometry etc.

These seminars take place on Thursday at 12:00-13:00 (GMT)

Register Here

You will be sent a link to the Zoom meeting link 24 hours in advance.

These seminars are recorded, please click here to view the playlist

Future Seminars


10 June
Fabian Haiden (Oxford, UK) - New 3CY categories of topological surfaces

17 June
David Pauksztello (Lancaster, UK) - Functorially finite hearts, simple-minded systems and negative cluster categories

24 June
Yilin Wu - (Université Paris Diderot - Paris 7, France) Derived equivalences from mutations of ice quivers with potential

1 July
Chelsea Walton (Rice, USA)

 


Previous Seminars

14 May 2020

Hipolito Treffinger (University of Leicester): Representation theoretic aspects of scattering diagrams

  • No recording available

 

21 May 2020

Alex Takeda (IHES, France): Gluing relative stability conditions along pushouts

 

28 May 2020

Bernhard Keller (Université Paris Diderot - Paris 7, France): Grassmannian braiding categorified

 

4 June 2020

Balazs Szendroi (University of Oxford, UK): Hilbert schemes of points on singular surfaces: combinatorics, geometry, and representation theory

 

11 June, 2020

Qiu Yu (Tsinghua University Beijing, China) - Graded decorated marked surfaces: Calabi-Yau-X categories of gentle algebras

 

18 June 2020

Lara Bossinger (Instituto de Matemáticas UNAM Unidad, Mexico): Families of Gröbner degenerations

 

25 June 2020

Wendy Lowen (University of Antwerp, Belgium): linear quasi-categories as templicial modules (joint work with Arne Mertens)

 

2 July 2020

Hiraku Nakajima (Kavli IPMU, Tokyo, Japan): Euler numbers of Hilbert schemes of points on simple surface singularities and quantum dimensions of standard modules of quantum affine algebras

 

9 July 2020

Alexander Polishchuk (University of Oregon, USA): Geometry of the Associative Yang-Baxter equation

 

16 July 2020

Markus Reineke (Universität Bochum, Germany): Fano quiver moduli

 

23 July 2020

Laura Schaposnik (University of Illinois at Chicago, USA): On Generalized Hyperpolygons

 

03 September 2020

Andrea Solotar (Buenos Aires, Argentina): A cup-cap duality in Koszul calculus

 

10 September 2020

Zhengfang Wang (Stuttgart, Germany): Deformations of path algebras of quivers with relations

 

24 September 2020

Ailsa Keating (Cambridge, UK): Homological mirror symmetry for log Calabi-Yau surfaces

 

01 October 2020

Karin Baur (Leeds, UK and Graz, Austria): Structure of Grassmannian cluster categories


8 October 2020

Andrey Lazarev (Lancaster, UK): Koszul duality for dg-categories and infinity-categories (joint with J. Holstein)

 

15 October 2020

Fabrizio Catanese (Bayreuth, Germany): Topologically trivial automorphisms of compact Kähler surfaces and manifolds

22 October 2020

Lang Mou (HMI Bonn, Germany): Caldero-Chapoton formulas for generalized cluster algebras from orbifolds

 

29 October 2020

Michael Wemyss (Glasgow, UK): Contraction algebras, plumbings and flops

 

5 November 2020

Yukinobu Toda (Kavli IPMU, Tokyo, Japan): On d-critical birational geometry and categorical DT theories

 

12 November 2020

Amihay Hanany (Imperial, UK): Coulomb branch

 

19 November 2020

John Greenlees (Warwick, UK): The singularity category of C^*(BG)

 

26 November 2020

Evgeny Shinder (Sheffield, UK): Birationality centers, rationality problems and Cremona groups

 

3 December 2020

Giulia Saccà (Collège de France and Columbia University, USA): Hodge numbers of OG10 via Ngô strings

 

10 December 2020

Ralph Kaufmann (Purdue, USA): Categorical Interactions in Algebra, Geometry and Representation Theory

 

28 January 2021

Dan Kaplan (Birmingham, UK): Multiplicative preprojective algebras in geometry and topology


4 February

Merlin Christ (Hamburg, Germany): A gluing construction for Ginzburg algebras of triangulate

 

11 February

Bertrand Toën (Toulouse, France): Foliations on schemes

 

18 February

Paolo Stellari (Milano, Italy): Uniqueness of enhancements for derived and geometric categories


25 February

Claudia Scheimbauer (TU München, Germany): Derived symplectic geometry and AKSZ topological field theories

  • Permission to publish recording has not been given.


4 March
Sebastian Opper
, Prague, Czech Republic - Spherical Objects on Cycles of Projective Lines and Transitivity

11 March

Alexandra Zvonareva, Stuttgart, Germany - Derived equivalence classification of Brauer graph algebras


Letterio Gatto, Polytechnic University of Turin - HiDEAs to work with

 
1 April
Easter Break - no seminar

8 April
Easter Break - no seminar

15 April
Valery Lunts, Indiana, USA


22 April
Severin Barmeier, Freiburg, Germany: Scattering amplitudes from derived categories and cluster categories

 
29 April
Okke van Garderen (Glasgow, UK): On the Landau-Ginzburg/conformal field theory correspondence


6 May
Ana Ros Camacho (Cardiff, UK): On the Landau-Ginzburg/conformal field theory correspondence


13 May
Matt Booth (Antwerp, Belgium) Topological Hochschild cohomology for schemes


20 May      
Sergey Mozgovoy (Trinity College Dublin, Ireland) DT invariants of some 3CY quotients


3 June
Markus Szymik (NTNU Trondheim, Norway): A homological stroll into the algebraic theories of racks and quandles

  • Talk not recorded


Zoom is the online platform being used to deliver this seminar series.

This seminar series is supported as part of the ICMS Online Mathematical Sciences Seminars.